Historia Mojej Emigracji
Emigracja to dobrowolne lub przymusowe opuszczenie kraju. Jej przyczyny mogą być polityczne, ekonomiczne, religijne lub naukowe. Emigracja... nikt kto jej nie przeżył nie wie, co się za tym słowem kryje. Co znaczy opuścić ojczyznę i swoich najbliższych, wyjechać w daleki, nieznany i niekoniecznie przyjaźnie nastawiony świat... wiemy tylko my - Emigranci. Każdy z nas bez wzgledu na to czy emigracje wybrał sam, czy został do niej zmuszony, wie co to tęsknota i niepewność. My emigranci... co się kryje za tymi słowami? Każdy z nas ma tak wiele do opowiedzenia. Emigracja to jedna z najtrudniejszych dróg jakie człowiek może przejść. Opowiedzmy o tym, ocalmy od zapomnienia.
Związek Strzelecki był organizacją o tradycjach sięgających początku XX wieku. Za datę faktycznego powstania ruchu strzeleckiego przyjmuje się rok 1910, kiedy to utworzono we Lwowie Związek Strzelecki, a w Krakowie Towarzystwo Strzeleckie. Około 70% członków Związku Strzeleckiego stanowiła mlodzież wiejska, a do 15% robotnicza. W Związku Strzeleckim pokładano więc nadzieję, że będzie to organizacja, która w znacznym stopniu przyczyni się do lepszego przygotowania mlodzieży wiejskiej do slużby wojskowej. Zalecano, aby każdy strzelec zdobyż umiejętność pisania i czytania. Kursy organizowane przez Związek Strzelecki ukończyło ok. 100 000 osób. Upowszechniano czytelnictwo, czemu przysłużyło się organizowanie bibliotek. Z okazji świąt strzelcy przygotowywali występy orkiestr, chórów, teatrzyków amatorskich, ze stosownie dobranym repertuarem. W małych miasteczkach i wioskach były to, oprócz nabożeństw, glównie akcenty świąteczne. Miały one walor swoistej lekcji historii. W związku silny był kult Józefa Piłsudskiego. Marszałka traktowano jako przykład patrioty, bohatera i wodza. W szeregach związku pogłębiano patriotyzm młodzieży oraz, co bardzo ważne, wspierano jej edukacje. Prawdopodobnie 200-250 tys. osób ukończyło rozmaite kursy organizowane przez Związek Strzelecki. Po drugiej wojnie światowej, Związek Strzelecki został rozwiązany, a ponowna reaktywacja Związku Strzeleckiego nastąpiła w roku 1991. Panni Anna Wiśniewska – była członkiem Związku Strzeleckiego. Urodzona w Kosowie Polewskim, obecie tereny Białorusi. Wysłana na roboty do Niemiec. Po wojnie wyjechała do Kanady.
Przedstawiamy historię Pana "Edzia". Opowiada nam jak odbywało się "kupowanie" wyników w Polskiej Lidze Piłkarskiej, o mafii w trójmieście, manipulacjach "Nikodema S" oraz o handlu kradzionymi samochodami.
Krzysiek – od "zawsze" zafascynowany żeglugą i mundurami. Po wyjeździe do Berlina Zachodniego wyruszył w podróż do Kanady. Posłuchajcie co miał do powiedzenia na temat emigracji.
Grecy w Polsce - Skąd się wzięli? W skutek wojny domowej, toczonej od 1946 do 1949 roku. Z jednej strony barykady stała komunistyczna partyzantka (wspierana przez Jugosławię, wcześniej walcząca z Niemcami), z drugiej – armia prawicowego rządu (wspomaganego przez Brytyjczyków i USA). Wojna była krwawa i okrutna – z obu stron. Ostatecznie armia rządowa zwyciężyła, lewica skapitululowała. Około 150 tys. Greków i Macedończyków poszło na emigrację, z tego około 12,3 tys. trafiło do Polski. Zgrupowano ich właśnie w Zgorzelcu, osiedlali się też w dolnośląskich wsiach i w miastach w innych regionach kraju (byli np. w Krakowie, pracowali tu w nowohuckim kombinacie). Wielu spośród nich zdobyło średnie i wyższe wykształcenie. W 1964 roku powstał pierwszy nieprawicowy rząd utworzony przez działacza liberalnej Unii Centrum, Georgiosa Papandreu. Lęk przed umocnieniem się ruchów centrowych i lewicowych stał się powodem przewrotu "czarnych pułkowników", którzy (dzięki pomocy USA i CIA) doszli do władzy 21 kwietnia 1967 roku i rządzili Grecją przez 7 lat. Czasy junty należą do najczarniejszych kart historii Grecji. Obowiązywał zakaz prowadzenia jakiejkolwiek aktywności politycznej, represjonowano i więziono działaczy o orientacji lewicowej. Cenzura objęła prasę i literaturę. Zakazano nawet wykonywania niektórych gatunków muzyki. Faszystowski reżim upadł w 1974 roku. W wyniku referendum z 1974 roku Grecja przestała być monarchią i stała się republiką. Konstandinos Karamanlis grecki polityk przywrócił obywatelstwo greckie osobom, wcześniej pozbawionym go przez juntę, z przyczyn ideologicznych. Od 1974 stopniowo umożliwiał odwiedziny w Grecji wszystkich wychodźców politycznych z okresu wojny domowej i ich rodzin oraz ostrożną jeszcze repatriację części z nich. Przedstawiamy Zoi. Greczynka urodzona w Polsce. Życie emigranta w Polsce oraz powrót do Grecji nie były łatwymi doświadczeniami. Zoi nie lubi narzekać, więc dużo w jej opowieści jest optymizmu.
W tej części głos oddajemy Marwanowi.